Sklep RFID
Tagi RFID
Tagi RFID, znaczniki i transpondery w różnej formie i o różnym przeznaczeniu. Sprawdź listę dostępnych u nas tagów RFID, albo dowiedz się więcej o znacznikach RFID klikając poniżej. Możesz też się z nami skontaktować, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie do Twoich potrzeb.
Przeglądaj tagi RFID według producentów
Zobacz i zamów tagi RFID sprawdzonych światowych producentów. Oferujemy szeroki wachlarz znaczników najwyższej jakości o różnych parametrach i zastosowaniach.
Tagi specjalistyczne
Zobacz specjalistyczne tagi RFID opracowane na potrzeby nietypowych rozwiązań.
Tagi RFID - podstawowe informacje
Dowiedz się czym są tagi RFID, jakie są ich rodzaje oraz gdzie się je wykorzystuje.
Czym są tagi i znaczniki RFID?
Tagi RFID znane również jako transpondery RFID lub znaczniki RFID to elementy znakujące, wykorzystywane w systemach RFID do oznaczania, a następnie identyfikacji obiektów. Tagi RFID przybierają zwykle formę etykiet, niewielkich kapsułek, pastylek, breloków lub kart, ale mogą występować także w bardziej specyficznych kształtach.
Jak skonstruowane są tagi RFID?
Transpondery RFID składają się z trzech podstawowych elementów: chipu (układu scalonego), anteny i obudowy.
- Chip - jest mikroprocesorem, sercem każdego tagu RFID, w którym przechowywane są zakodowane w pamięci tagu informacje.
- Antena - umożliwia odbiór fali radiowej i odczyt informacji zakodowanych w znaczniku. Rozmiar anteny wpływa na zasięg działania tagu, który może być dodatkowo ograniczony poprzez środowisko, w którym jest wykorzystywany.
- Obudowa - pełni przede wszystkim funkcję ochronną tagu, ale może być też nośnikiem dodatkowych informacji (nadruk).
Rodzaje tagów RFID
Wyróżniamy 2 rodzaje tagów RFID ze względu na sposób ich zasilania.
- Aktywne - są to znaczniki RFID, które posiadają własne źródło zasilania (baterię), służące do aktywacji chipa i emisji fali. Odznaczają się większym zasięgiem działania, wyższą ceną ze względu na koszt baterii oraz zwykle krótszą żywotnością w porównaniu do tagów pasywnych.
- Pasywne - to znaczniki RFID, które nie mają własnego źródła zasilania. Nie emitują fali, a energię niezbędna do aktywacji chipa uzyskują z fali emitowanej z czytnika RFID. Są tańsze i mają dłuższą żywotność niż tagi aktywne, ale zwykle posiadają również mniejszy zasięg działania. Najczęściej rozwijane w standardzie NFC i RAIN.
Rodzaje pamięci w tagach RFID
Bez względu na formę i przeznaczenie, standardowy transponder RFID posiada 4 rodzaje pamięci wewnętrznej w chipie.
- Pamięć EPC - EPC, czyli Electronic Product Code (elektroniczny kod produktu) to bank pamięci edytowalnej, w którym można zapisać minimum 96 bitów informacji, ale wiele tagów posiada więcej przestrzeni na dane. Jest to pierwsza edytowalna pamięć transpondera RFID.
- Pamięć User Memory - czyli pamięć użytkownika, to druga edytowalna przestrzeń tagu, w której można zapisać kolejne informacje. Wielkość tego banku pamięci zwykle wynosi 512 bitów.
- Pamięć TID Memory - to pamięć tagu, która przechowuje tylko i wyłącznie unikalny numer transpondera nadany mu przez producenta. Tego fragmentu pamięci tagu nie można edytować.
- Pamięć Reserved Memory - zapisane są w niej dwa hasła, każde o długości 32 bitów. Hasło dostępu (access password) blokuje oraz odblokowuje możliwość zapisywania informacjie w znaczniku, natomiast hasło niszczące (kill password) całkowicie i nieodwracalnie dezaktywuje cały tag RFID.
Warto zaznaczyć, że ze względów oszczędnościowych w niektórych sytuacjach stosuje się tagi RFID posiadające jedynie 2 rodzaje pamięci: EPC i access password, które są znacznie tańsze w produkcji, a w działaniu nie różnią się od tagów standardowych.
Innym podejściem obniżającym koszty tagów jest stosowanie tagów dedykowanych, które produkuje się na zamówienie według własnej specyfikacji.
Jak dobierać tagi RFID?
Podczas wybierania tagów RFID do swojego systemu nie należy kierować się jedynie ceną i podanym przez producenta zasięgiem działania. Aby transpondery RFID były efektywne należy wziąć pod uwagę przynajmniej wymienione obok czynniki.
Pamiętaj, że tagów nie musisz dobierać sam. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji RFID.
- Przeznaczenie - inne tagi będą wykorzystywane w logistyce i magazynowaniu, inne do znakowania ciężkiego sprzętu budowlanego, a inne podczas inwentaryzacji biur i wyposażenia.
- Warunki środowiskowa zewnętrznego - bardzo ważne jest, aby przy wyborze tagów RFID uwzględnić czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, wilgotność, zapylenie, brud, drgania czy np. procesy prania i czyszczenia.
- Powierzchnia montażu - powierzchnia na której montowany jest tag ma duży wpływ na jego działanie i zasięg odczytu. Plastiki, drewno czy papier nie zakłócają fali, ale już woda czy powierzchnie metalowe mają bardzo duży (negatywny) wpływ na działanie i zasięg tagu.
- Możliwość montażu - wielkość powierzchni, na której będzie montowany tag, a także materiał i kształt znakowanego obiektu mają duże znaczenie przy dobieraniu tagów RFID. Transpondery mają różne wielkości i sposoby mocowania, aby można było nimi znakować dowolne obiekty.
- Zasięg odczytu - zasięg pracy tagu powinien być odpowiedni do sytuacji. Duży zasięg odczytu nie zawsze jest pożądany dla prawidłowej pracy systemu i gromadzenia odpowiednich, realnych danych o obiektach.
Zapytaj o szczegóły i dostępność tagów RFID
Zapytaj o dostępność tagów
Wypełnij formularz, abyśmy mogli potwierdzić dostępną ilość tagów lub przedstawić więcej szczegółów.
Nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobowych. Dowiedz się jak je przetwarzamy odwiedzając stronę naszej polityki prywatności.
Wolisz zadzwonić?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Zadzwoń lub skontaktuj się z nami mailowo.